Presentatie Lex Kruijver
6 maart 2026

Voorlopige cijfers vak- en publieksbeurzen: Nederland stabiliseert

Rubrieken

De cijfers over vak- en publieksbeurzen die in 2025 in Nederland plaatsvonden, laten een stabiel beeld van de sector zien. De voorlopige cijfers, samengesteld door onderzoeksbureau Respons in opdracht van CLC-VECTA, zijn bij wijze van preview gepresenteerd in Expo Houten. ‘De sector heeft zich na de coronaperiode gestabiliseerd, maar op een lager niveau dan daarvoor.’

Het aantal vakbeurzen en bezoekers aan vakbeurzen nam in 2025 licht af. Het aantal publieksbeurzen en bezoekers daarentegen bleef grotendeels stabiel. ‘De aantallen beurzen en bezoekers liggen inmiddels structureel onder de niveaus van vóór 2020’, aldus Lex Kruijver (foto), directeur van Respons.

Minder nieuwe concepten

Omdat het aantal beurzen licht is afgenomen, maar sprake is van een toename van het aantal verhuurde vierkante meters, kan worden geconcludeerd dat de omvang van beurzen toeneemt. Ook de mediumbestedingen nemen toe. Hoewel dit niet direct iets zegt over het resultaat, want het lijkt hier eerder te gaan om een doorbelasting van gestegen kosten. 

Opvallend is verder dat in 2025 een historisch laag aantal nieuwe beursconcepten werd geïntroduceerd. Dat leidde tijdens de bijeenkomst tot discussie onder organisatoren, locaties en leveranciers. Deelnemers gaven aan dat de hoge kosten en het risico van nieuwe initiatieven een rol spelen, maar dat succesvolle nieuwe titels nog steeds mogelijk zijn wanneer ze duidelijk inspelen op een marktvraag.

Erik van Heiningen, directeur Expo Houten, beaamt dat: ‘Wij hebben voor dit jaar drie nieuwe titels op de rol staan, twee vakbeurzen en een publieksbeurs. Maar het vraagt wel samen investeren, zowel van organisator als locatie, en tijd.’

Verwachtingen 2026

Sinds enkele jaren voert Respons ook een peiling uit naar de verwachtingen van de sector in het huidige kalenderjaar. Voor 2026 zijn stijgende kosten en personeelstekorten de grootste uitdagingen voor organisatoren en accommodaties van beurzen. Meer specifiek: stijgende personeelskosten, hogere inkoopprijzen en tevens het aantrekken van exposanten worden genoemd als belangrijke aandachtspunten.

‘Als CLC-VECTA investeren we structureel en actief in onderzoek’, aldus Dineke Philipse, verenigingsmanager CLC-VECTA. ‘Het draagt bij aan het duiden van de omvang, economische waarde en relevantie voor de sector, belangrijk voor de lobby, helpt ondernemers bij het anticiperen op ontwikkelingen in de markt en geeft richting voor strategische keuzes.’

Sinds 2003 stelt onderzoeksbureau Respons de cijfers over de vak- en publieksbeurzenbranche samen in opdracht en onder auspiciën van CLC-VECTA. Met uitzondering van de coronaperiode waarin nagenoeg geen beurzen plaatsvonden, laat de jaarlijkse publicatie van de Monitor Beurzen uitermate goed zien hoe de sector zich ontwikkelt. De definitieve cijfers, gepubliceerd in de Monitor Beurzen 2026, zijn binnen enkele weken (kosteloos voor leden van CLC-VECTA) beschikbaar.