Wereldmuseum Leiden
6 mei 2026

Wereldmuseum Leiden podium voor ‘Another Gathering: the beauty we inherit’

Rubrieken

Op woensdag 20 mei 2026 organiseert Museum de Fundatie, in samenwerking met het Research Center for Material Cultures (RCMC), het internationale symposium Another Gathering: the beauty we inherit in het Wereldmuseum Leiden. Het Engelstalige symposium brengt kunstenaars, curatoren, onderzoekers en makers samen rond actuele vragen over restitutie en de doorwerking van koloniaal erfgoed.

Restitutie en wat daarna volgt

Aanleiding vormt de tentoonstelling Back to Benin – Nieuwe Kunst, Eeuwenoud Erfgoed in Museum de Fundatie. Deze tentoonstelling ontstond na de teruggave van een 18e-eeuwse bronzen plaquette uit het koninkrijk Benin in november 2025. Waar restitutie een noodzakelijke stap is, roept zij ook nieuwe vragen op. Wat betekent het verlies dat is ontstaan door koloniale onteigening? En hoe gaan kunstenaars en onderzoekers vandaag met die breuk om? Het symposium verkent hoe afwezigheid, herinnering en materieel erfgoed doorwerken in hedendaagse kunst en kennispraktijken.

Programma

Het dagprogramma bestaat uit een afwisseling van: keynotes en lezingen, panelgesprekken en dialogen, film- en videoscreenings, sonic en visuele lectures, live performances.  Deze verschillende vormen bieden ruimte voor reflectie, uitwisseling en nieuwe perspectieven op restitutie en culturele continuïteit.

Het symposium brengt een internationaal gezelschap samen met uiteenlopende expertises. Onder de sprekers en deelnemers bevinden zich onder anderen:

  • Prof. Kokunre Agbontaen-Eghafona (cultureel antropoloog)
  • Amal Alhaag (curator en onderzoeker)
  • Isaac Emokpae (beeldend kunstenaar)
  • Renée Mboya (curator en filmmaker)
  • Nkisi (muzikant en curator)

Het volledige programma en alle deelnemers zijn te vinden op de website van RCMC.

Tentoonstelling als vertrekpunt

In Back to Benin – Nieuwe Kunst, Eeuwenoud Erfgoed gaan tien hedendaagse kunstenaars van Edo-afkomst in dialoog met de teruggegeven plaquette en de geschiedenis die zij vertegenwoordigt. Hun werk reflecteert op de plundering van 1897 en de doorwerking daarvan, en onderzoekt hoe erfgoed opnieuw betekenis krijgt in het heden.

Another Gathering: the beauty we inherit verdiept deze thematiek en plaatst de tentoonstelling in een bredere internationale context. Het symposium is gratis toegankelijk, mits aangemeld via deze link.