[afbeelding niet meer beschikbaar]Mr. Olympic Games… zo zou je Jeroen de Roever van ATPI best mogen noemen. Sinds jaar en dag zet hij zich elke editie van de Spelen weer in om zo’n sensationeel en creatief mogelijke editie neer te zetten voor de Nederlandse sportliefhebbers, sponsors, relaties en klanten. Tijdens een perstrip, georganiseerd door ATPI, sprak ik met Jeroen in het Holland Heineken House.
Jeroen, wat is precies jouw functieomschrijving en wat doe je specifiek voor de Spelen?
“Ik ben binnen ATPI verantwoordelijk voor alle sport events en vanuit die hoedanigheid ben ik, samen met andere partijen, vijf jaar geleden begonnen met het strategisch optuigen van deze Olympische Spelen. Dan moet je denken aan hoe we dit project aan zouden vliegen qua hotelkamers, vluchten, lokaal transport, restaurants etc. Als je die content allemaal verzameld hebt probeer je dit in een mooie mix aan te bieden aan onze klanten.”
Kun je in het kort omschrijven hoe die mix er uitziet?
“Die mix is anders dan andere jaren. Juist omdat Londen zo dichtbij is menen we dat we een hoge mate van flexibiliteit moeten bieden aan onze klanten. En om die reden werken we met een soort bouwstenenconstructie. Mensen kunnen kiezen voor een los kaartje en op eigen gelegenheid naar Londen gaan, maar men kan ook extra dingen bij ons afnemen zoals het hotel, een restaurantreservering, de boottocht. Tenslotte kunnen ook complete arrangementen afgenomen worden, waarin wij alle zorg ontnemen.”
Is het verschil met Beijing qua complexiteit groot?
“Enerzijds is het makkelijker omdat het met Engelsen makkelijker schakelen is (geen tijd- of taalbarrière). Anderzijds is het wel veel gecompliceerder omdat mensen andere wensen hebben. In Beijing ging je langer dan twee dagen, men koos ervoor om vijf dagen te gaan en bovendien wat sport te bekijken en nu zeggen mensen: ‘Wanneer is er hockey, want dan ga ik naar Londen.’ Kortom: Mensen stemmen nu hun eigen programma specifiek af op sport. Dat betekent dat je bijna vier keer zoveel vertrek- en aankomsten hebt dan wanneer de Spelen verder weg van huis zijn.”
[afbeelding niet meer beschikbaar]Zijn er dan ook meer aanvragen van individuen?
“Jazeker, veel meer mensen komen alleen of in stelletjes. Hoe dan ook, ze komen voornamelijk om zoveel mogelijk van de Spelen en het Holland Heineken House mee te maken.”
Houden jullie sponsors in de gaten of laten jullie het los zodra het arrangement verkocht is?
“Wij proberen sponsors te helpen bij het activeren van hun merken en producten en op adviesniveau zijn wij bezig hun doelstellingen te bewerkstelligen. NOCNSF houdt als gastheer van het Holland Heineken House uiteindelijk in de gaten of sponsors zich gedragen binnen de regels uit de contracten.”
Jullie werken sinds 1997 samen met NOCNSF. Hoe zou je die samenwerking omschrijven?
“Ik durf te zeggen dat wij een enorm ingespeeld team vormen met NOCNSF. Wij kunnen lezen en schrijven met elkaar. Het is echt een geoliede machine en dat maakt de operatie wel een stuk makkelijker, helemaal wanneer er uitdagingen zijn.”
Noem eens een specifieke uitdaging…
“LOCOG heeft een Athlete Friends & Family programma opgezet, maar dit comité heeft zelf toch nog niet alles onder controle en daarin de samenwerking tussen NOCNSF en ATP heel belangrijk zodat alle ouders en vrienden toch nog bij de wedstrijd van hun zoon, dochter of vriend(in) kunnen zijn. Daar moeten we echt samen aan werken, en dat gaat goed. Maar achter de schermen zie je dat je links en rechts behoorlijk moet bijsturen.”
In de Engelse pers wordt veel gesproken over de lege stoelen. Wat is jouw mening hierover?
“De reden van die lege stoelen is, voor zover ik dat kan inschatten, tweeledig: Enerzijds kun je bij sommige sporten hele lange sessies bijwonen op een kaartje. Bij tennis kun je bijvoorbeeld acht uur kijken op een kaartje. Na twee wedstrijden heb je het misschien al gezien en vertrek je. Anderzijds hebben veel grote sponsors van het IOC veel kaarten ontvangen om aan klanten aan te bieden – die worden niet altijd afgenomen.”
[afbeelding niet meer beschikbaar]
Jullie zijn druk bezig met de branding van ATP Event Experts, waarin het merk zich profileert als een creatief sparringpartner. Maar doen jullie nu niet weer een stapje terug met de tickets?
“Die tickets doen we inderdaad ook, maar het ticket is een middel naar iets meer. Het gaat om de beleving eromheen. En die proberen we te creëren. Het kaartje is een belangrijke schakel daarin. Maar als je geen mogelijkheid hebt om de gouden wedstrijd te vieren in het Holland Heineken House is die ervaring minder.”
“We zien onszelf absoluut niet als een ticketverkoper en logistieke afhandelaar. Wij proberen een volledige belevenis bij de mensen te brengen zodat die thuiskomen en denken: ‘Wow ik heb alles eruit gehaald wat er in zat’.”
[afbeelding niet meer beschikbaar]Is juist door de korte afstand, massaliteit en complexiteit die extra branding van Event Experts de juiste betiteling?
“Absoluut. Ik denk dat het op alle niveaus geldt. We willen ons onderscheiden, of het nu voor individuen is of zakelijke klanten. Wij moeten een stukje creativiteit mee brengen.”
Keken bedrijven wel uit om naar de Spelen te gaan ten tijde van de crisis – of waren ze vooral bang een ongepast signaal af te geven?
“We hebben gemerkt dat bedrijven veel voorzichtiger zijn en beter nadenken over hun sponsorships en soms ook later beslissen. Toch is het zo dat er nog voldoende mensen zijn die vanuit welke hoek dan ook op zoek zijn naar een Olympische ervaring. Je merkt wel dat er nu veel meer individuen gaan, zij hoeven zich ook niet te verantwoorden naar een bedrijf.”
Wat zijn jouw verwachtingen voor de Spelen van 2016 in Rio?
“Ik denk dat het geweldig wordt in Brazilië. Het land en de stad zijn fantastisch. Ik ben er nu vier keer geweest ter voorbereiding en merk dat de mensen heel warm en gepassioneerd zijn. Het worden behoorlijke swingende spelen met een strandsfeer.”
Gaat ATPI, aangezien het verder weg zal zijn, weer meer doen rondom pre- en postactiviteiten?
“We verwachten dat wel. We zijn heel nadrukkelijk bezig met het bekijken van een sociaal programma; het bezoeken van het oerwoud, de watervallen, Rio enzovoort. Wellicht kunnen we dan weer vier dagen Olympische Spelen en tien dagen Brazilië aanbieden in een arrangement, zoals we dat deden in Beijing.”
Wat kunnen we na Ally Pally verwachten?
“Samen met Heineken en het NOCNSF brengen we nu in kaart welke locaties er zijn in Brazilië.
Rio de Janeiro is niet zo’n hele grote stad. We stappen steeds meer af van een locatie waarin we alles op moeten bouwen (zoals in Turijn), maar de shortlist is nu nog behoorlijk lang… Dus dit wordt vervolgd!”